Kasprowy Wierch

Sala Weselna Żywiec Możliwość komentowania Kasprowy Wierch została wyłączona 2
Kasprowy Wierch
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Za wyjątkiem Giewontu Kasprowy Wierch jest chyba najbardziej znanym polskim szczytem. Nic dziwnego, oblegany zarówno latem, jak i w zimie.

Kasprowy Wierch wznosi się na 1987 m n.p.m. Pierwsze wejście miało miejsce w 1890 roku, a dokonał tego przesławny Klemens Bachleda. Należy jednak podkreślić, że bardzo łatwo zdobyć ten szczyt. Kasprowy Wierch góruje nad kilkoma dolinami: Goryczkową, Gąsienicową, Cichą i Kasprową.

Dojście na Kasprowy Wierch z trzech stron: z Hali Gąsienicowej, Przełęczy pod Kopą Kondracką i Kuźnic. Z Hali Gąsienicowej droga najmniej skomplikowana, stosunkowo krótka. Wędruje się żółtym szlakiem. W pewnym momencie przechodzimy pod linami kolejki krzesełkowej. Mijamy także kilka małych stawów. Podejście niezbyt wymagające. Grań osiągamy po wejściu na Suchą Przełęcz. Podobne jest dojście z Kuźnic, aczkolwiek zdecydowanie dłuższe. Od początku do końca idziemy wtedy zielonym szlakiem, głównie przez mroczny las. Na szczęście nie przemęczymy się, kroczymy tylko trochę pod górę. Rzecz jasna, nie musimy koniecznie iść, gdyż możemy wjechać kolejką linowo-terenową. Las kończy się dopiero za Myślenickimi Turniami – tuż przed Suchą Czubą. Potem nieco forsowny odcinek, ale krótki. Z kolei dojście od Przełęczy pod Kopą Kondracką jest zupełnie inne, gdyż graniowe i dlatego też zdecydowanie najbardziej przyjemne. Nie można jednak zapomnieć, że wcześniej podchodzimy dość ostro od Hali Kondratowej. Na trasie piękne widoki we wszystkie strony. Bardzo łatwa do przejścia, ale po opadach deszczu trzeba uważać, szczególnie, gdy musimy wejść na małą półkę. Na Kasprowym Wierchu meldujemy się po około 1,5h.

Na wierzchołku znajduje się obserwatorium meteorologiczne, bar, restauracja, zimowa stacja TOPR i naturalnie stacja kolejki linowo-terenowej z Kuźnic. W zimie dostępne kilka wyciągów narciarskich. Z Kasprowego Wierchu rozpościera się wspaniała panorama Tatr – zarówno Wysokich, jak i Zachodni, a również tak samo polskich, jak i słowackich.

Z uwagi na usytuowanie w centrum polskich Tatr, a także fakt, że stoki są wręcz idealne do uprawiania narciarstwa, Kasprowy Wierch cieszy się niesamowitą popularnością. Niezwykle trudno znaleźć turystę, który nigdy nie był na nim.

Pozostałe artykuły o turystyce oraz podróżach:

Author

admin

Related Articles

Luksusowy hotel nad morzem, na mazurach i w Gdańsku - http://luksusowy-hotele.eu/

Search

Back to Top

Miska wisząca WC Catalano Star 1VSST00, laweta Golub-Dobrzyń, sprzedaż igłofiltrów elastycznych, Dochodzenie odszkodowań górniczych Konin, Szamba Betonowe Ropczyce, depilacja laserowa n25, separator koalescencyjne z bypassem, Lampa wisząca Gracia 40cm, sprzątanie grobów na Północnym Warszawa, tanie taxi ketrzyn